Pokud se vydáte někdy do kraje, o kterém většinou píši, neměli byste vynechat návštěvu Muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně.
Ropa se v malém množství v tomto kraji využívala už někdy od poloviny 19. století. Shromažďovala se v několik metrů hlubokých jámách a využívali ji lékárnící, řemeslníci na mazání strojů, nebo impregnaci kůží.
Podle zdrojů, v roce 1911 sedlák Jan Medlen zjistil, že mu na pozemcích vyvěrá plyn, který se dá zapálit. Začal jej shromažďovat vve sběrné šachtě, pomocí primitivního potrubí jej vedl do domu a používal k topemní. Považovali jej za spojence temných sil, protože mu hořelo v kamnech bez toho, že by přikládal. Porubí ale nebylo těsné, a nakonec mu to celé vybuchlo a zničilo hospodářství
Historie těžby ropy v tomto regionu sahá až do 19. století. Právě zde byly nalezeny první významné zásoby tohoto černého zlata v českých zemích. A právě této fascinující historii je věnováno muzeum, které vzniklo v roce 2006 v budově bývalých kasáren.
If you ever go to the region I usually write about, you should not miss a visit to the Museum of Oil Mining and Geology in Hodonín.
Oil has been exploited in small quantities in this region since the mid-19th century. It was collected in pits several metres deep and used by pharmacists, craftsmen to lubricate machinery or to impregnate leather.
According to sources, in 1911, Jan Medlen, a farmer from Gbel, discovered that there was gas on his land that could be ignited. He started collecting it in a collection shaft, piped it into the house using a primitive pipe and used it for heating. He was considered an ally of the dark forces, because he burned it in his stove without adding fuel. But Porubi wasn't tight, and eventually it blew up and destroyed his farm.
The history of oil production in the region dates back to the 19th century. It was here that the first significant reserves of this black gold were found in the Czech lands. It is this fascinating history that the museum, which was established in 2006 in the former barracks building, is dedicated to.
Muzeum má dvě části.
Venkovní
Kde najdete strojní vybavení, které se používá k těžbě ropy, a také ukázky hornin, které se v této oblasti nacházejí a ve kterých se vyskytuje ropa a zemní plyn.
Je tu malé hřiště s pídkem, kde si děti mohou hrát na archeology.
The museum has two parts.
Outdoor
Where you will find machinery used to extract oil, as well as examples of the rocks found in the area that contain oil and natural gas. There is a small playground with a pond where children can play archaeologists.
Vnitřní část
Kde najdete vzorky hornin a minerálů, velkou 3D mapu vídeňské pánve, historii strojů a nástrojů, které se k těžbě používaly.
Také interaktivní prvky, kde si můžete vyzkoušet jaké je to být vedoucím vrtu, poslechnout si zvuky, které se ozývají v podzemí, prohlédnout si horniny a minerály pod mikroskopem.
Na konci je k vidění vybavení hasičů
Inner part
You will find rock and mineral samples, a large 3D map of the Vienna Basin, and a history of the machines and tools used for mining.
There are also interactive elements where you can try out what it is like to be a borehole manager, listen to the sounds that echo underground, look at rocks and minerals under a microscope.
At the end, firefighters' equipment can be seen
Vzpomínková místnost, kde jsou na stěnách fotografie od bývalých naftařů, přímo z jejich pracoviště
Memory room, where on the walls there are photos from former oil workers, directly from their workplace
Mikroskop, kde si můžete prohlédnout vzorky hornin zblízka
A microscope where you can see rock samples up close
Model historické těžní věže
Model of a historical mining tower
Tak to byl malý průvodce po tomto zajímavém muzeu.
Doufám, že se Vám líbíl, a jestli se někdy dostanete sem k nám na jihovýchodní Moravu, tak jej nezapomeňte navštívit
Těším se na vaše komentáře a připomínky, případně otázky
Přeloženo pomocí DeepL Translate
I look forward to your comments and comments or questions
Translated by DeepL Translate