W te wakacje Budapeszt odwiedziłem po raz drugi. Pierwszy raz zwiedzałem to miasto kilka lat temu. Tym razem, podobnie jak poprzednio, Budapeszt miał być krótką przerwą w dalszej drodze na południe Europy. Pamiętam, że nie specjalnie ekscytowałem się tą "przerwą". Kilka lat temu, gdy gościłem w Budapeszcie, miałem okazję przespacerować się niektórymi uliczkami miasta i... szczerze mówiąc byłem kompletnie zawiedziony. Tyle dobrego słyszy się o Budapeszcie a ja po tej wizycie stwierdziłem, że jest nudny, drogi i nic się w nim nie dzieje.

Dlatego też tym razem, gdy miałem znowu przechadzać się ulicami węgierskiej stolicy, jakoś specjalnie na nic się nie nastawiałem. Nie miałem wygórowanych oczekiwań, by nie powiedzieć, że nie miałem ich wcale. Może właśnie to sprawiło, że Budapeszt kompletnie mnie zaskoczył, zauroczył i zupełnie zmieniłem zdanie. Przechadzając się turystycznymi ulicami miasta byłem po prostu zachwycony i wzruszony. Kompletnie owładnęła mnie atmosfera tego miasta. Chłonąłem każdy dźwięk, każdy zapach...chłonąłem całe miasto wszystkimi zmysłami. Budapeszt zwalił mnie z nóg i po prostu się w nim zakochałem.

20190921_221710_HDR.jpg

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, jak to możliwe, że mój odbiór tego miasta był tym razem kompletnie inny. Nie wiem, czy miasto przez te kilka lat tak wypiękniało...?

Fakt, w tym roku starałem się odwiedzić nowe miejsca, w których wcześniej nie byłem. Ale przecież nie tylko o wygląd wizualny miasta chodzi. Chodzi chyba przede wszystkim o samą atmosferę, którą się czuje lub nie. Czy wcześniej miałem po prostu pecha? Nie dotarłem tam gdzie trzeba?. Nie wiem. Wiem jednak, że tym razem Budapeszt zaoferował wszystko, czego można by oczekiwać od europejskiej stolicy. Piękne uliczki i kulturalne knajpki, w których można przesiedzieć całą noc rozkoszując się dobrym winkiem lub regionalnymi smakołykami. Atrakcyjne zabytki, które w nocnym świetle reflektorów jeszcze zyskały na swej atrakcyjności i klimacie. Gwarne, tłoczne centrum, zielone parki, mniej ruchliwą promenadę nad Dunajem z pięknym widokiem na Parlament oraz wzgórze, z którego roztacza się przepiękna panorama na całe miasto.

20190921_222239_HDR.jpg

c.d.n


Wszystkie zdiecia własnego autorstwa wykonane kiepskiej jakości telefonem komórkowym :)