Jestem przekonany, że Księżna Śnieżka usłyszała o mojej niedawnej audiencji u Królowej Beskidów (pewnie Wiatr Wschodni miał w tym udział). I postanowiła pokazać nam, że jest piękniejsza niż siedząca na wyższym tronie Baba Góra. Zaprosiła nas na prywatną audiencję. Przedstawiam - Jej Wybitność Księżna Śnieżka w pełnej krasie.

Znajdź 10 szczegółów różniących zdjęcie na t-shirt’cie z pejzażem w tle
Znajdź 10 szczegółów różniących zdjęcie na t-shirt'cie z pejzażem w tle

Jej Wybitność

Księżna Śnieżka to Pani na Karkonoszach (a więc i całych Sudetach) oraz Česká Královna. Należy ją tytułować "Jej Wybitność *)". Można również używać tytułu "Jej Wysokość" ale trzeba uważać aby Wiatr Zachodni nie podsłuchał. Bo potem będzie problem gdy dowie się Królowa Beskidów oraz Władcy Tatr.

  *) Śnieżka jest najbardziej wybitną górą w Polsce.  

Wizyta na Śnieżce jest zaplanowana na początek wędrówki przez cały główny grzbiet Karkonoszy. Jeden dzień i 32km od Przełęczy Okraj po Szrenicę i zejście do Szklarskiej Poręby. Wędrówka długa i obfita w wrażenia, więc będzie opisana w oddzielnym artykule. Tutaj skupię się na Śnieżce.  

Śnieżka, widok z czerwonego szlaku od Czarnej Kopy
Śnieżka, widok z czerwonego szlaku od Czarnej Kopy

Prywatna Audiencja

Jej Wybitność Księżna Śnieżka przyjmuje wielu gości o każdej porze roku. Prywatne audiencje są możliwe, ale jest to nagroda dla wytrwałych. Trzeba wcześnie wstać i wejść do sali tronowej przed audiencją generalną. Księżna miewa humory i często zasłania swoje komnaty. Dla nas jednak była łaskawa (zazdrosna o Babią Górę?...) i pokazała wszystko co ma najlepszego.

Na przełęcz Okraj wjechaliśmy o 6:30. Ta przełęcz wyznacza wschodni kraniec głównego grzbietu Karkonoszy. Na Śnieżkę idziemy czerwonym szlakiem, przez Sowią Przełęcz i Czarną Kopę. Po drodze mijamy czeskie schronisko Jelenka. Szlak wiedzie najpierw przez las, od Sowiej Przełęczy krajobraz zmienia się - dominuje kosodrzewina, a wyżej już tylko skalne rumowiska.

Na szczyt docieramy o 8:40. Jesteśmy prawie sami. To bezcenne chwile zanim nadejdą turyści wjeżdżający polską lub czeską kolejką. Polski wyciąg z Karpacza jest krzesełkowy; czeski to małe wagoniki. 

Śnieżka, 1602m
Śnieżka, 1602m

Komnaty Księżnej

Jej Wybitność Księżna Śnieżka pozdejmowała wszystkie zasłony. Nie było ani ciemnych, szarych kotar, ani nawet lekkich przezroczystych firanek. Na sklepieniu rozpostarła najczystszy błękit. 

Szczyt Śnieżki, podobnie jak Babiej Góry, jest pozbawiony roślinności. To oznacza widoki "że hej". Widoczność dochodzi do 200km. Ale także  wystawienie na (nie)łaskę pogody. Nawet w słoneczny dzień temperatura odczuwalna będzie o kilkanaście stopni niższa niż w Karpaczu. Śnieżka charakteryzuje się dużymi dobowymi skokami ciśnienia i porywistym wiatrem.

Widok spod Śnieżki
Widok spod Śnieżki

Opowieści Wiekowej Damy

Księżna pokazała nam rozległe widoki z okien swojego pałacu. Z szacunki dla Księżnej, pomimo czekającej nas dalekiej drogi, usiedliśmy i wsłuchaliśmy się w jej opowieści. A sporo widziała i słyszała. Księżna opowiedziała nam o lodowcach i wiatrach, które wyrzeźbiły jej zmarszczki...

  • jakie zmarszczki - wtrącam - Jej Wybitność wygląda świetnie...

  • dobrze, dobrze, nie potrzebuję komplementów - odpowiada Księżna - swoje lata mam

Księżna nagle zmieniła temat. I pokazała słupek graniczny, na którym pod białą farbą widać wyryte "CS". 

Słupek graniczny na Śnieżce
Słupek graniczny na Śnieżce
  • Wiecie co to znaczy? - zapytała

Československo - wyrwałem się do odpowiedzi

Księżna pokiwała głową z uznaniem. Zamilkła na chwilę...

  • Państwa i granice się zmieniają... polsko-czeska, polsko-czechosłowacka, niemiecko-czechosłowacka, prusko-austriacka - kto by to wszystko zliczył... To co wam ludziom wydaje się wieczne, w rzeczywistości trwa tylko chwilę.

Na szczycie znajduje się drewniana kaplica św. Wawrzyńca. Została wzniesiona w 1681r przez hrabiego Christofa Leopolda von Schaffgotscha, jako potwierdzenie jego praw do Śnieżki. Hrabiego już dawno nie ma...

Szczyt Śnieżki - obserwatorium meteo oraz kaplica św. Wawrzyńca
Szczyt Śnieżki - obserwatorium meteo oraz kaplica św. Wawrzyńca

Pożegnanie

Jej Wybitność Księżna Śnieżka pożegnała nas słonecznym uśmiechem. Na koniec szepnęła, że choć będzie zajęta przyjmowaniem licznych gości, to znajdzie czas by nam z daleka skinąć. Poprosiła też zrobić zdjęcie i pokazać innym to miejsce:

Tablica upamiętniająca czeskich ratowników, którzy zginęli w czasie akcji ratowniczej na Śnieżce w 1975r.
Tablica upamiętniająca czeskich ratowników, którzy zginęli w czasie akcji ratowniczej na Śnieżce w 1975r. 

W czasie dalszej wędrówki jeszcze kilka razy odwracaliśmy się w stronę Księżnej. Jej Wybitność Księżna Śnieżka dotrzymała słowa i uśmiechała się do nas promieniście z daleka.

Widok na Śnieżkę z szlaku na zachód od Śląskiego Domu
Widok na Śnieżkę z szlaku na zachód od Śląskiego Domu
Widok na Śnieżkę z szlaku ponad stawem w Małym Kotle
Widok na Śnieżkę z szlaku ponad stawem w Małym Kotle