There are so many churches in Olomouc that even a local might not be able to name them all. But some of them are so famous that everyone knows them. One of them is the Church of St. Moritz.
Located right in the center of town, next to the main square, St. Moritz Church is a massive building that is impossible to miss - it is the largest gothic church in Moravia. It was first mentioned in the 13th century.
V Olomouci je tolik kostelů, že ani leckterý místní by možná nedokázal vyjmenovat všechny. Ale některé z nich jsou natolik proslulé, že je zná každý. Patří mezi ně i kostel svatého Mořice.
Svatomořický kostel se nachází přímo v centru města, vedle hlavního náměstí, a jeho mohutná hmota je nepřehlédnutelná - je to největší gotický kostel na Moravě. První zmínky o něm jsou ze 13. století.
This church is characterized by square towers that do not have a spike like other churches. That is why they appear visually lower. In fact, if you climb one of them, you will find that it offers a view of the whole of Olomouc, far out into the countryside.
The way up to the tower is a narrow double spiral staircase, the tube of which can be seen in the previous photo. The way back is more comfortable. It leads inside the square tower and on the stairs there are information panels about the history of the church.
Pro tento kostel jsou charakteristické hranaté věže, které nemají špici, jako jiné kostely. Proto taky vypadají opticky nižší. Ve skutečnosti, když na jednu z nich vystoupáte, zjistíte, že je z ní vyhlídka přes celou Olomouc, široko do kraje.
Výstup na věž je po úzkém dvojitém spirálovém schodišti, jehož tubus je na předchozí fotce. Zpáteční cesta je trochu pohodlnější. Vede vnitřkem hranaté věže a na schodech jsou informační panely o historii kostela.
There is one more thing that St. Moritz Church is famous for. It's its organ. Actually, there are two organs in the church: the first one was built in 1716 after the church burned down as a temporary instrument, but it has survived until today.
The main organ was built in 1740, but its builder died soon after. The same fate befell his successor. Only the third time was the charm. The organ builder Michael Engler built the largest organ in Moravia at that time - it had 3 manuals and 2500 pipes. Because of its size and beauty of sound it was called the Queen of Moravian Organs.
In the years 1959-1971 the organ was reconstructed and extended several times. It was the largest instrument in Czechoslovakia at that time - it has 5 manuals, 95 registers and 8012 pipes.
Some parts of the reconstructed organ can be seen on the ground floor of the tower.
Je ještě jedna věc, kterou je kostel svatého Mořice proslulý. Jsou to jeho varhany. Vlastně jsou v kostele varhany dvoje: ty první byly postavené v roce 1716 po požáru kostela jako prozatímní nástroj, ale dochovaly se až do dnešní doby.
Se stavbou hlavních varhan bylo zapošato v roce 1740, ale jejich stavitel záhy zemřel. Jeho následovníka stihl stejný osud. Až na potřetí se podařilo. Varhanář Michael Engler tehdy postavil největší varhany na Moravě - měly 3 manuály a 2500 píšťal. Pro svou velikost a krásu zvuku byly nazývány Královnou moravských varhan.
V letech 1959-1971 byly varhany rekonstuovány a mnohonásobně rozšířeny. Vznikl tak tehdy největší nástroj v Československu - mají 5 manuálů, 95 rejstříků a 8012 píšťal.
Některé součásti rekonstruovaných varhan jsou k vidění v přízemí věže.
The main altar of the church dates from 1861. It is made of oak wood and its movable wings depict scenes from the life of Jesus Christ.
Hlavní oltář kostela pochází z roku 1861. Je z dubového dřeva a na jeho pohyblivých křídlech jsou výjevy ze života Ježíše Krista.
Thank you for taking the time to read this post, if you have any questions, criticisms or suggestions I would appreciate it if you would throw them in the comments box
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)