Biskupin czyli polskie Pompeje
Nic z rana nie zapowiadało że wyrusze z rodziną na wycieczke do Biskupina, o którym nic nie wiem, a mieszkam tak blisko.
Osada powstała około VIII w p.n.e. i została zbudowana na wyspie na Jeziorze Biskupińskim. Osade zamieszkiwali przedstawiciele kultury łużyckiej, a o jeziorach krążyły legendy. Mówiono że każde jezioro ma diamentowy pałac, wóz pelen złota czy zatopione miasto.
Osada była zbudowana z drewna, które łatwo było zdobyć wtedy i zamieszkiwało w niej 700-1000 ludzi.
Do grodu można bylo się dostać przez wielką bramę gdzie w rządku zbudowane były domy o powierzchni około 80m kwadratowych.
W środku izby znajdował się przedsionek, gdzie zimą trzmano bydło i łóżka dla całej rodziny. Aż trudno mi wyobrazić w jak ciężkich warunkach żyli osadnicy i w dodatku zaciemnionym miejscu.
Obozowiska łowcy i zbieraczy
Kryte trzciną szałasy i paleniska. Wkoło stawy i łódź-dłubanka co świadczy o dużej roli rybołówstwa.
Pole uprawne cieczerzycy, soczewicy oraz czterech gatunków pszenicy
(orkiszu, płaskurki, zbitokłosej i zwyczajnej), białego i czerwonego prosa, lnianki i lnu.
Chata Pałucka - obiekt etnograficzny
W jej wnętrzu znajdują się trzy pomieszczenia. Izba czarna, która pełnila rolę kuchni i izby codziennej, przechowywano tutaj żywność i narzędzia, sień z piecem do wypieku chleba oraz izba biała-charakter odświętny. Obiekt jest zamkniety i nie można było zobaczyć ekspozycji.
Groby skrzynkowe ludności kultury pomorskiej
Rekonstrukcja dwóch grobów datowanych na V wiek p.n.e.
Zagroda Wisza
Kręcono tu ujęcia do filmów Jerzego Hoffmanna "Ogniem i mieczem" oraz "Stara baśń kiedy słońce było bogiem"
Dzień spędzony świetnie i troszke informacji historycznych się odświeżyło. Bo nie każdy wie że Biskupin to nie tylko najważniejsze odkrycie Polski. Osada znalazła się w 100 najważniejszych odkryć archeologicznych świata XX wieku. Dla mnie to podróż w czasie..
Comments