Aż wstyd się przyznać, że pracuje na kolei dwanaście lat i jeszcze nie byłem w tak pięknym miejscu.
Największe muzeum w Europie na świeżym powietrzu gdzie podziwiać możemy stare parowozy, wagony towarowe i osobowe, drezyny, które pochodzą z XIX wieku.
W muzeum wszystkiego możemy dotknąć i wejść do ulubionego parowozu czy wagonika. Jest to niezła frajda nie tylko dla historyków,, ale również dla dzieci małych i dużych😀
Troszke historii
Kolej wąskotorowa została uruchomiona oficjalnie w 1894 roku a jej rozstaw szyn to 600mm. Miała ona słuzyć do przewozu płód rolnych, ale jeździli nią również ludzie. W 1911 roku kolejka przewoziła 80 tyś osób. Patrząc na dzisiejsze czasy to bardzo dużo. Późne lata czterdzieste tookres świetności. W 1949 roku przeszła na własność PKP i to był początek jej powolnego upadku. Rozwój cywilizacji i dróg miejskich przyczynił się do ostatecznego zamknięcia kolejki w 1962 roku. W roku 1972 Żnińska Kolej Powiatowa (bo taką ma nazwe) dostała drugie życie i otworzono Muzeum Kolei Wąskotorowej. Rocznie w Wenecji gości 100 tyś osób. Kolejka funkcjonuje od początku maja do końca sierpnia.
Bardzo fajnym miejscem były wagony pasażerskie, w których znajdują się stare bilety, zdjęcia, a nawet mundur kolejowy.
Klimatyczna poczekalnia aż pachniała starym drewnem
A tutaj mamy budke dróżnika przejazdowego. Na początku swojej kariery zaczynałem na tym stanowisku i wiem jak ciężko jest. W środku znajduje się biurko i telefon, za pomocą którego dróżnika zostaje powiadomiony o nadjeżdżającym pociągu.
Wagony, wagoniki
Chyba w dzisiejszych czasach niezbyt przydatny. W moim rejonie użyty 10 lat temu😀
Wycieczke uważam za udaną i miło spędziliśmy czas. Dodatkowo w weekendy tzn. Sobota i niedziela można taką koleją się przejechać i trasa prowadzi od Żnina do Biskupina i powrót. Bilety do muzeum kosztują 12zł a dzieci do lat 4 wchodzą za darmo. Za przejażdżkę trzeba zapłacić 15zł za bilet normalny. W każdy trzeci tydzień września organizowany jest festyn, a już 1 czerwca kierownik muzeum zapraszał nas na impreze organizowaną z okazji dnia dziecka.
Comments