Najdłuższy odcinek na moim MSB przypadł na najgorętszy dzień sierpnia. Długa wędrówka pasmem Babicy w Beskidzie Makowskim, dużo lasu, mało ludzi - taki był Mały Szlak Beskidzki - dzień 3.

W paśmie Babicy
W paśmie Babicy

Plan

Długi, ale mało wymagający odcinek. Gdyby nie upał, byłoby lekko, łatwo i przyjemnie.

Mały Szlak Beskidzki - dzień 3. 37,7km i 1048m sumy podejść.
Mały Szlak Beskidzki - dzień 3. 37,7km i 1048m sumy podejść.

Myślenice

Wyszedłem przed 6:00 z zamiarem zaopatrzenia się w wodę przechodząc przez miasto. Ale 15-go sierpnia wszystkie sklepy zamknięte. Jedyną opcją było nadłożenie drogi i wizyta na stacji paliw. Poza tym nieplanowanym przystankiem, Myślenice przeszedłem szybko. Wyjątkowo nie zatrzymywałem się ani na Rynku ani przy kościele i nie szukałem lokalnych ciekawostek. Czekał mnie upalny dzień, więc w porannym chłodzie chciałem przejść jak najdalej.

Skrzyżowanie szlaków na myślenickim Rynku.
Skrzyżowanie szlaków na myślenickim Rynku.

Po wyjściu z Myślenic Mały Szlak Beskidzki wspina się na Plebańską Górę. Rosła tam słynna myślenicka lipa, która przez prawie 200 lat była symbolem miasta. Niestety zakończyła swój żywot - został po niej kikut pnia. Nowa lipa potrzebuje czasu by stać się ikoną.

Kikut myślenickiej lipki
Kikut myślenickiej lipki

Powyżej Plebańskiej Góry napotykam polankę św. Mikołaja. Murowana kapliczka pochodzi z XVIII wieku. W czasie II Wojny Światowej była punktem przekazywania informacji dla oddziału Armii Krajowej "Murawa".

Kapliczka św. Mikołaja nad Myślenicami
Kapliczka św. Mikołaja nad Myślenicami

Od tego punktu szedłem bez zatrzymania aż do około godziny 10:00. Odejmując czas stracony na wizytę na stacji paliw, w 3,5h przeszedłem 15km. Nieźle jak na góry. Doszedłem aż za Babicę. W cieniu lasu było znośnie. Dalej lasu było mniej, temperatura przekroczyła 30 stopni i przejście kolejnych 22km - bez znaczących podejść - zajęło mi... 9,5 godziny.

Las w okolicach Babicy
Las w okolicach Babicy

Pasmo Babicy

Od Raby w Myślenicach po potok Paleczka ciągnie się długi grzbiet Babicy. Po Plebańskiej Górze (496m n.p.m.) mijałem kolejno Sularzową (617m), Trzebuńską Górę (625m) i mało wybitną Słoneczną (681m). Szczyt Babicy (727m) znajduje się minimalnie na prawo od szlaku (idąc w kierunku zachodnim). Chcąc pokonać jak najdłuższy odcinek póki słońce nie zacznie prażyć, zupełnie o Babicy zapomniałem. Przystanąłem dopiero przy Babicy Zachodniej (633m). Jest to niższy wierzchołek Babicy i znajduje się na odsłoniętym, widokowym fragmencie grzbietu.

Widok z okolic Babicy Zachodniej. W dali Babia Góra, na lewo od niej - Polica.
Widok z okolic Babicy Zachodniej. W dali Babia Góra, na lewo od niej - Polica.

Do tej pory - a Mały Szlak Beskidzki dzień 3 to łącznie 8-my dzień mojej wędrówki - przystawałem na polanach widokowych by podjąć próbę nazwania widocznych szczytów. Na dzisiejszym odcinku unikałem postojów w palącym słońcu. Widać Babią Górę - ok, idę dalej. Byle do najbliższego zagajnika i cienia.

Kapliczka nad Palczą
Kapliczka nad Palczą

Odcinek Małego Szlaku Beskidzkiego między Myślenicami a Zembrzycami jest jednocześnie łatwy i trudny. Łatwy - bo po początkowym podejściu z Myślenic, idziemy cały czas grzbietem. Nie jest zupełnie płasko, ale nie ma stromych podejść czy zejść. Droga jest w miarę równa i szeroka. Można iść dobrym tempem. Trudny - bo na długim odcinku nie ma prawie nic. Nie ma schroniska, nie ma sklepu czy małej gastronomii. Byłem na to przygotowany i taki odcinek nie jest dla mnie problemem - ale z powodu upału wodę uzupełniłem prosząc o napełnienie butelki starszego pana siedzącego na ganku swojego domu w Palczy.

Widok na Lanckoronę
Widok na Lanckoronę

Chełm i Zembrzyce

Gór o nazwie "Chełm" jest w Beskidach kilka (min. nad Myślenicami, w Górach Grybowskich czy w Paśmie Łososińskim). Ten nad Zembrzycami ma dwa wierzchołki - niższy Wschodni (549m) i wyższy główny (603m). Na tym drugim jest interesujący obiekt - kapliczka św. Onufrego datowana na początek 17-go lub nawet 16-ty wiek.

Kapliczka św. Onufrego na Chełmie nad Zembrzycami
Kapliczka św. Onufrego na Chełmie nad Zembrzycami

Na wyższym wierzchołku dostrzeżemy również mały wzgórek z prostymi brzozowymi krzyżami. To mogiła partyzantów Armii Krajowej. Obok znajduje się prosta tablica z napisem "Przechodniu, powiedz Polsce, że tu leżą jej synowie".

Mogiła partyzantów na Chełmie
Mogiła partyzantów na Chełmie

Chełm dał mi ostatnie chwile wytchnienia od prażącego słońce. Cały grzbiet jest zalesiony. Po zejściu z tej góry, już do końca etapu szedłem w słońcu. Najtrudniejsze było przejście długim odcinkiem asfaltowym w samych Zembrzycach.

Mały Szlak Beskidzki na Chełmie
Mały Szlak Beskidzki na Chełmie

Między Chełmem a Zambrzycami mijam jeszcze nieoznaczony szczyt Starowidz (534m). Jest stamtąd ładny widok na Babią Górę i Policę - ta druga wydaje się wyższa. Ale to oczywiście złudzenie, Polica jest po prostu bliżej.

Widok na Babią Górą (centralnie) i Policę (z lewej) spod szczytu Starowidz
Widok na Babią Górą (centralnie) i Policę (z lewej) spod szczytu Starowidz

W Zembrzycach miałem nadzieję na kolację. Lub chociaż hot doga z budki. Albo lody... Ale jest święto, wszystko pozamykane. Trudno, batonik orzechowy wystarczy. Przechodzę przez miejscowość bez zatrzymania, przekraczam Skawę i udaję się na nocleg w "Gryglówce".

Kościół w Zembrzycach
Kościół w Zembrzycach

Mały Szlak Beskidzki - dzień 3. Podsumowanie

Data przejścia: 15.08.2023

Czas, wliczając postoje: 13hh

Poprzedni odcinek: Kasina Wielka - Myślenice Zarabie

Dystans: 37,7km (w tym krótkie dojście na nocleg)

Suma podejść: 1048m 

Najwyższy punkt: Babica, 728m n.p.m.

Ciekawe miejsca: Myślenice (Rynek, lipka), polana Mikołaja, Babica Zachodnia (widok), Chełm Zembrzycki (kapliczka).

Regiony geograficzne: Beskid Makowski

Nocleg: Zembrzyce Grygle - "Gryglówka"

Następny odcinek: Zambrzyce Grygle - Chatka na Potrójnej

Gryglówka w Zembrzycach
Gryglówka w Zembrzycach