w1.JPG

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu to wąwóz lessowy, który zajmuje około pół kilometra. Jego maksymalna wysokość to ponad 10 metrów, więc wyobraźcie sobie jakie to uczucie iść w takiej jakby niecce, gdy z obu stron otaczają was wysokie zbocza.

w2.JPG

Wąwóz lessowy – wydłużona, wklęsła forma terenu o urwistych (stromych) zboczach i płaskim dnie (wąwóz).
Wąwóz powstaje w wyniku działalności erozyjnej wody na less. Po ulewnych deszczach powstają małe doliny, które wskutek dalszego działania wody przekształcają się w wąwóz.
Na zboczach wąwóz może być porośnięty roślinnością. Ta forma terenu pozwala dokładnie przyjrzeć się systemowi korzeniowemu drzew i krzewów.
Źródło: Wikipedia

Duże wrażenie robią korzenie drzew, które wystają z ziemi. Oplatają ją jak liany, albo wyrastają w ten sposób, że wyglądają jak cienkie pnie drzewa. Można tu zobaczyć wiele drzew liściastych, takich jak lipy, akacje, klony i wiązy.

w3.JPG

Wąwóz ma w nazwie wspomnianą królową Jadwigę, ponieważ często go odwiedzała, w tym znajdujący się niedaleko kościół św. Jakuba.

w5.JPG

Dla mnie przejście wąwozem było niecodziennym spacerem, podczas którego zobaczyłam moc natury, która może zrobić z danym terenem co tylko chce. Tu ukształtowała go w bardzo ciekawy sposób. Szczególnie w miejscu, gdzie zbocza były najwyższe (czyli pierwsze zdjęcie z mojego artykułu) widać jak mali są ludzie w porównaniu z nimi.

w4.JPG